Brand Manager

Nivelul carierei
Middle-level (peste 3 ani)
Denumirea firmei
MediaPro Studios
Domeniu
Marketing
Oras(e)
Buftea, BUCURESTI
Data introducerii
Joi 05, Martie 2009

MEDIAPRO STUDIOS SA este cel mai mare furnizor de facilitati si servicii pentru productia de entertainment din Romania (cinema, televiziune, productie publicitara video, evenimente) si una dintre cele mai importante destinatii din Estul Europei pentru casele de productie din intreaga lume. MediaPro Studios si MediaPro Pictures, operatorul sau de business, fac parte din Grupul MediaPro, cel mai mare consortiu media din Romania.

De la infiintare si pina astazi, pe platourile de la Buftea au fost turnate peste 600 de filme, atat productii romanesti, cat si internationale.

Descrierea postului

Se documenteaza continuu despre serviciile/produsele oferite de liniile de business pe care le administreaza si dezvolta campanii prin care acestea pot fi extinse si optimizate;
Se informeaza permanent in legatura cu serviciile/produsele oferite de concurenta;
Foloseste instrumentele de marketing necesare cunoasterii si promovarii brandurilor din administrare;
Propune directii si mijloace de promovare pentru brandurile in administrare si le supune spre aprobare Directorului de Marketing si Business Unit Managerului;
Organizeaza (in regie proprie sau in colaborare cu agentii specializate) si verifica modul de derulare al activitatilor promotionale;
Concepe si dezvolta, impreuna cu Departamentul de Vanzari, materiale adaptate la piata specifica/client;
Identifica oportunitatile de intrare pe noi piete si gaseste canalele cele mai eficiente de comunicare catre segmentul tinta;
Identifica oportunitatile de creare de noi servicii si propune solutii pentru dezvoltarea acestora in cadrul companiei;
Stabileste impreuna cu Departamentul Cercetare instrumentele, formatele de colectare a informatiilor din piata si frecventa de update;
Identifica cu Departamentul Cercetare oportunitatile de promovare in pietele tinta;
Elaboreaza analize despre evolutia pietelor tinta pe baza rezultatelor obtinute din cercetari si prezinta periodic sinteze ale acestor informatii;
Elaboreaza analize asupra rate card-urilor practicate si a serviciilor oferite de concurenta directa;
Elaboreaza strategii si planuri de marketing aplicate pe specificul fiecarei piete tinta, in conformitate cu strategia generala a diviziei;
Participa la realizarea materialelor de prezentare ale companiei (catalog, film, website, materiale promotionale, alte brosuri specifice etc.) si ale diviziilor asignate;
Coordoneaza si urmareste activitatea de promovare a produselor si serviciilor in mediile de interes (piete tinta, targuri si festivaluri, publicatii de specialitate);
Propune si supune aprobarii, lista de publicatii de specialitate pentru promovarea produselor si serviciilor, supervizeaza activitatea de DTP, respectarea deadlineurilor si solicita BT din partea superiorului direct;
Colaboreaza cu Departamentul PR in ceea ce priveste activitatile specifice de PR (lobby, asigurarea de servicii de excelenta pentru Cast & Crew);
Coordoneaza realizarea de instrumente de masurare a calitatii serviciilor oferite, in colaborare cu Departamentul Cercetare si le implementeaza in activitatile curente ale departamentului (realizeaza brieful, valideaza instrumentele de cercetare, supravegheaza realizarea cercetarii si propune solutii pe baza analizei rezultatelor);
Urmareste derularea contractelor de orice tip ce revin in sarcina departamentului si supervizeaza activitatile in derulare cu tertii;
Intocmeste si propune spre aprobare Directorului de Marketing si Business Unit Managerului bugetul anual de marketing.

Cerinte

Studii superioare de specialitate (marketing, comunicare, jurnalism, litere);
Cunostinte solide in domeniul Marketing, aptitudini strategice, brand oriented;
Experienta pe o pozitie similara de minimum 3 ani;
Cunostinte temeinice de operare PC (OFFICE, PHOTOSHOP);
Cunoasterea limbii engleze la un nivel avansat, limba franceza sau spaniola constituie un avantaj;
Aptitudini de comunicare;
Spirit de analiza si sinteza, flexibilitate, spirit de echipa.

Oferta (bonusuri, beneficii):

Posibilitatea construirii unei cariere de succes in cadrul unuia dintre cele mai importante grupuri media din Europa de Est.

aplica la acest job

Alte oferte de la aceasta companie: MediaPro Studios
MediaPro Studios Buftea, BUCURESTI 01 Oct 2009