Underwriter

Titul ofertei
Underwriter
Nivelul carierei
Liceu
Denumirea firmei
COFACE ROMANIA SRL
Domeniu
Asigurari
Oras(e)
BUCURESTI
Data introducerii
Joi 26, Martie 2009

Coface Romania SRL, fondata in 1996, este membra a Grupului Coface Central Europe A.G. din Austria, care apartine concernelor COFACE (Compagnie Francaise d?Assurances pour le Commerce Exterieur) din Franta, liderul mondial in asigurarea creditului de export, si KSV (Kreditschutzverband von 1870) din Austria, liderul pietei austriece pentru furnizarea de informatii de afaceri si servicii de recuperare a datoriilor.
Coface Romania SRL este lider de piata in Romania in domeniul managementului riscului de credit.

Descrierea postului

Realizeaza analiza riscului si stabileste limite de credit pentru companiile risc (atat pentru oferte cat si pentru contractele de asigurare) conform competentelor proprii si directivelor de grup;
Raspunde solicitarilor de limite de credit in cel mai scurt timp posibil;
Revizuieste limitele de credit in functie de informatiile noi pe care le primeste;
Tine evidenta limitelor de credit solicitate/aprobate si actualizeaza fisierele/directoarele referitoare la potentiali clienti si clienti;
Monitorizeaza in permanenta aparitia unor eventuale informatii negative referitoare la companile pentru care a fost acceptata expunere;
Intocmeste si gestioneaza documentele necesare aprobarii limitelor de credit, inclusiv acelea care depasesc competentele proprii;
Propune politici de diminuare a riscului (sisteme de supraveghere a expunerii, solicitari de implicare a altor departamente, etc);
Participa la realizarea unor studii specifice obiectului de activitate al companiei.

Cerinte

Cunostinte avansate in domeniul analizei financiare, contabilitatii, cunostinte despre mediul de business;
Limba engleza- nivel avansat;
Aptitudini de transmitere in scris sau verbal a informatiilor de specialitate;
Abilitati de organizare si planificare a propriei activitati;
Capacitatea de a redacta rapoarte, de a sintetiza si clarifica informatiile.

Oferta (bonusuri, beneficii):

aplica la acest job

Alte oferte de la aceasta companie: COFACE ROMANIA SRL
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 23 Feb 2011
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 12 Ian 2011
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 18 Noi 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 19 Oct 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 04 Oct 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 30 Aug 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 27 Aug 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 24 Aug 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 26 Iul 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 12 Iul 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 08 Iul 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 29 Iun 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 25 Iun 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 24 Iun 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 21 Iun 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 18 Iun 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 15 Iun 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 09 Iun 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 20 Mai 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 15 Apr 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 08 Mar 2010
COFACE ROMANIA SRL BUCURESTI 03 Mar 2010